Cvičební kurz „Zdravá záda“ pro starší generaci (od 24.2. 2015) (18.2.2015)

 Reference od účastníků cvičení Zdravá záda

Helena Zemanová

Opět jsem se vrátila na toto cvičení a lituji roků, kdy jsem zkoušela jiná cvičení. Z tohoto cvičení jdu a mám pocit, že jsem o pár centimetrů vyšší! Malými a nenápadnými cviky se člověk protáhne, narovná a hlavně o tom přemýšlí jak, co a proč. Neustálým opakováním, proč to musím dělat takto, aby se něco protáhlo, posílilo a ne jen tak se klátit a máchat rukama, nohama, se mi tyto cviky trvale někde ukládají. Netradiční pojmenování cviků se moc dobře pamatují a moc se mi líbí. Kolikrát nevím, co cvičit, ale stačí si vzpomenout třeba na trojúhelník, luk anebo úžasné heslo „kanál“ a už se rovnám. Tyto hodiny cvičení jsou velmi náročné, v žádném případě nemohu vypnout a na nic nemyslet! Naopak se musím plně soustředit na pokyny a jejich přesné provedení. Zajímavé je, že když na toto cvičení jdu z práce unavená, tak přesto, že se musím plně soustředit, z tohoto cvičení jdu sice taky pěkně utahaná, ale příjemně rozhýbaná a vždy pozitivně naladěná. Ono by to ani jinak nešlo, když nás Vlaďka i při těch nejnemožnějších cvicích přinutí, abychom se ještě usmívali! Z minulých cvičení si ještě pamatuji nácvik zvedání těžkých břemen a jejich odtlačení, nošení těžkých tašek, nasedání do auta apod. Tyto rady a nácviky už mám tak zažité, že když se ocitnu v takové situaci, vzpomenu na správné držení těla a tudíž i na Vlaďku! Nemám žádné výhrady ani rady, JSEM MOC SPOKOJENÁ!!!

Jitka Kašparová

Vlaďčino cvičení nemá chybu, vše je promyšlené a cílené na protažení, posílení celého těla a zdravou chůzi a správné držení těla, aktivaci svalů. Jsem moc spokojená. Toto cvičení mě vyhovuje a přála bych si, abych ho ještě dlouho mohla navštěvovat!

Dana Pešková

Cvičení se mi nyní v letním období hodně líbilo. Chůze okolo tělocvičny a doplnění různých pohybů paží je zajímavý moment – a uvědomění si, jak by se tělo (i ruce) mělo pohybovat, a jak se nakonec pohybuje. Cvičení s různými pomůckami – máš jich hodně velký výběr, což je dobře, hodina je pak pestrá.

Vždycky překvapíš nějakým novým cvikem. (Jen bohužel některé již nezvládnu, mám špatné jedno koleno, takže musím opatrně.) Doporučuješ správně ještě další „zdravotnické“ pomůcky, o kterých nemáme ani tušení – na poslední hodině třeba „sedací placka“. Je dobře, když připomínáš správné dýchání, polohu ramen, přetáčení v pase atd. Zaujalo mne „naťuknutí“ možnosti práce prstů nohy s papírem, což lze provádět i u televize.

Snažím se občas některé cviky si cvičit sama doma a jako bych Tě slyšela, ale lepší je to v kolektivu, když člověk vypne a nechá se vést.

 Ivana Mutinová

Před šesti lety (v 60 letech) jsem ukončila svojí basketbalovou kariéru.. Protože moje tělo nemůže být bez pohybu, hledala jsem, jak se realizovat a opravit možná už neopravitelně zničená kolena a záda. Začala jsem cvičit pilates, core a cvičení Zdravá záda.

Tvoje cvičení mne uspokojuje a za tři roky, co k Tobě chodím, mám mnohem menší potíže se zády (artrózu z kolen mi to asi nevyžene). Cviky máš poměrně jednoduché (složité nejsou k ničemu) a pečlivě vybrané, hodiny cvičení jsou pestré. I tak mám problém soustředit se na některé pohyby. Pak se mi stává, že se neuvolním v oblasti krční páteře, ale snad se to časem naučím. Možná, že za moji neschopnost uvolnit tuto oblast může moje profese (pracovala jsem 42 let jako laborantka a to přináší převážně práci ve stoje s rukama před sebou).

Velmi na mne, a to nejen letos, zapůsobily cviky při chůzi. Vždy, když je to možné, tak si je dělám, nebo chodím s hůlkami. Cviky na zborcené nožní klenby jsou skvělé. Ještě stále u nich při hodině „trpím“, i když si je cvičím také doma. Proto se těším na seminář, který se bude nohou týkat. Na další Tvoje podzimní cvičení se opět těším.

plakat Masters utery 9az10 jaro 15